FANDOM


De tredje olympiske vinterleker
Voro08
Vertskapsby: Vorõ
Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia
Deltakende nasjoner: 6
Vignett: Falun 1993
Lekenes sang: Kaitseta
Ildtenner: Andrus Ansip
Kringkastning: NNFM i Nova Norway

De tredje olympiske vinterleker ble avholdt i Vorõ, Hiiumaa-Estonia, fra 10. til 22. november 2008. De var de første lekene Hiiumaa-Estonia arrangerte, og de fjerde det deltok i.

Høydepunkter Rediger

Utvelgelsen Rediger

Kandidatlogo By Kjenningsmelodi Stemmer (prosent)
Voro08 Flag of Hiiumaa-Estonia (-2007) Vorõ, Hiiumaa-Estonia Falun 1993 6 (50,0 %)
Thomsville08fe9 Flag of Artic Islands Thomsville, Artic Islands Salt Lake City 2002 4 (33,3 %)
Logonanganp2 Fosens flagg Nanga, Fosen Nagano 1998 2 (16,7 %)

Kalender Rediger

november 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22.
Seremonier
20px-Alpine_skiing_pictogram.svg.png Alpint
20px-Bobsleigh_pictogram.svg.png Bobslede
20px-Curling_pictogram.svg.png Curling
20px-Freestyle_skiing_pictogram.svg.png Fristil
20px-ice_hockey_pictogram.svg.png Ishockey
20px-Figure_skating_pictogram.svg.png Kunstløp
20px-Skeleton_pictogram.svg.png Skeleton
20px-Ski_jumping_pictogram.svg.png Skihopp
20px-Biathlon_pictogram.svg.png Skiskyting
20px-Snowboarding_pictogram.svg.png Snøbrett
november 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22.

Resultater Rediger

30px-Alpine_skiing_pictogram.svg.png Alpint Rediger

Tidligere olympisk mester Max Mikkelsen fra Stianland ble slått av Bård Langås fra Skatval.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Skatval Bård Langås 1.23,07
Sølv Stianlands flagg Max Mikkelsen 1.24,10 +1,03
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Palli Artisaari 1.35,29 +12,22

30px-Bobsleigh_pictogram.svg.png Bobslede Rediger

Som i Bauernalt vant stianlandske Petter Nordsjømoen bobsledeløpet, men han var langt fra å sette ny rekord.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Petter Nordsjømoen 40,40
Sølv Flag of Skatval Olaf Bakken 43,10 +2,70
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Vieli Jason 46,60 +6,20

30px-Curling_pictogram.svg.png Curling Rediger

Jarl Berg vant i curling nok en gang, men satte ikke noen ny olympisk rekord.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Flag of Skatval Jarl Berg 21 197
Sølv Stianlands flagg Stian Jorunnsen 17 715 –3 482
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Smiril Ansip 15 437 –5 760
4. plass Flag of Artic Islands Dave Lambert 9 286 –11 911

30px-Freestyle_skiing_pictogram.svg.png Fristil Rediger

Tidligere olympisk mester Børge Fingerbøl fra Stianland ble slått av fartensteinske Hans Weisstal, som kun endte på en fjerdeplass i Bauernalt-lekene.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Fil:Flag of Fartenstein.svg Hans Weisstal 292 140
Sølv Stianlands flagg Børge Fingerbøl 263 610 –28 530
Bronse Flag of Skatval Sander Uthus 228 342 –63 798
4. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Erko Vallonen 193 474 –98 666

30px-ice_hockey_pictogram.svg.png Ishockey Rediger

I motsetning til i 2. Vinter-OL var det landslag og ikke individuelle deltakere i ishockey denne gangen, og igjen ble det stianlandsk seier.

Plass Utøver Mål Diff.
Gull Stianlands flagg Stianland 16
Sølv Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia 13 –3
Bronse Flag of Skatval Skatval 7 –9
4. plass Transnistrianas flagg Transnistriana 5 –11

30px-Figure_skating_pictogram.svg.png Kunstløp Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Flag of Skatval Therese Ødegård 5,25
Sølv Flag of Artic Islands Monique Carlson 4,75 –0,50

30px-Skeleton_pictogram.svg.png Skeleton Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Tjudalf Bartvik 55,34
Sølv Flag of Skatval Eirik Antonsen 59,21 +3,87
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Marko Kalodis 1.06,47 +11,13
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Frank Schweiz 1.09,23 +13,89

30px-Ski_jumping_pictogram.svg.png Skihopp Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Jon Østersund 600,9
Sølv Flag of Skatval Nils Åsvang 518,1 –82,8
Bronse Transnistrianas flagg Jòn Austersûnd 397,8 –203,1
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Erich Flugen 314,8 –286,1

30px-Biathlon_pictogram.svg.png Skiskyting Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Boris Ivanov 2.13,90
Sølv Flag of Skatval Anders Holt 2.31,22 +17,32
Bronse Flag of Artic Islands Brian Gersworth 2.36,73 +22,83
4. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Imrõ Ösel 2.41,47 +27,57

30px-Snowboarding_pictogram.svg.png Snøbrett Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Flag of Skatval Karl Helle 13 783
Sølv Transnistrianas flagg Jurliev Andlieuv 8 988 –4 795

Medaljetabell Rediger

Vertsnasjonen er uthevet.

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Stianlands flagg Stianland 5 3 0 8
2 Flag of Skatval Skatval 4 4 2 10
3 Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein 1 0 0 1
4 Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia 0 1 4 5
5 Flag of Artic Islands Artic Islands 0 1 1 1
Transnistrianas flagg Transnistriana 0 1 1 1
Totalt 10 10 8 28
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.