FANDOM


De første olympiske sommerleker
Stisk08
Vertskapsby: Stisk
Stianlands flagg Stianland
Deltakende nasjoner: 7
Vignett: Egenkomponert
Lekenes sang: You're the Best
Ildtenner: Stian Hansen
Kringkastning: NNFM i Nova Norway,
SRTV i Stianland

De første olympiske sommerleker ble avholdt i Stisk, Stianland mellom 13. og 30. april 2008.

Høydepunkter Rediger

  • 3. februar 2008: Stisk lanserer sitt kandidatur til å holde 1. Sommer-OL.
  • 11. mars: Stianland og Stisk blir tildelt De første olympiske sommerleker.
  • 14. mars: You're the Best av Joe Esposito blir valgt til olympiadens sang, og det blir kunngjort at lekene begynner 13. april.
  • 13. april: Stian Hansen tenner den olympiske ild, og lekene starter.
  • 29. april: Stianland kåres som lekenes vinner, med 11 gull- og 5 sølvmedaljer, og totalt 216 poeng.
  • 30. april: Lekene avsluttes.

Kalender Rediger

april 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.
Seremonier
20px-Athletics_pictogram.svg.png 100 m sprint  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png 110 m hekk  • 
20px-Badminton_pictogram.svg.png Badminton  • 
20px-Baseball_pictogram.svg.png Baseball  • 
20px-Basketball_pictogram.svg.png Basketball  • 
20px-Boxing_pictogram.svg.png Boksing  • 
20px-Archery_pictogram.svg.png Bueskyting  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Diskos  • 
20px-Football_pictogram.svg.png Fotball  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Høydehopp  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Lengdehopp  • 
20px-Canoeing_%28slalom%29_pictogram.svg.png Padling  • 
20px-Equestrian_pictogram.svg.png Ridning  • 
20px-Shooting_pictogram.svg.png Skyting  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Sleggekast  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Spydkast  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Stavsprang  • 
20px-Diving_pictogram.svg.png Stup  • 
20px-Swimming_pictogram.svg.png Svømming  • 
20px-Cycling_%28track%29_pictogram.svg.png Sykling  •   • 
20px-Tennis_pictogram.svg.png Tennis  • 
20px-Weightlifting_pictogram.svg.png Vektløfting  • 
april 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.

Resultater Rediger

Alle idretter var nye ettersom dette var de første sommerlekene. Det ble konkurrert i 18 olympiske grener.

30px-Athletics_pictogram.svg.png 100 m sprint Rediger

Øvelsen ble gjennomført selv med kun to utøvere. Tor Tursen og Stianland vant og ble tildelt lekenes første gull.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Tursen 11,68
Sølv Flag of Transnistriana Alfred Gerson 13,25 +1,57

30px-Athletics_pictogram.svg.png 110 m hekk Rediger

Brian Grainsworth vant så vidt foran Stianlandske Tor Tursen, og ga med det Brandenburg sitt første gull i lekene.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Brandenburg Brian Grainsworth 13,54
Sølv Stianlands flagg Tor Tursen 13,76 +0,22
Bronse Flag of Transnistriana Georgina Aldora 21,12 +7,58

30px-Badminton_pictogram.svg.png Badminton Rediger

Jonas Pettersen vant sitt sett i motsetning til brandenburgske Lucas Biscuit, og ga med det Stianland gull.

Plass Utøver Resultat Diff.
Gull Stianlands flagg Jonas Pettersen 22-20
Sølv Flag of Brandenburg Lucas Biscuit 15-21

30px-Baseball_pictogram.svg.png Baseball Rediger

Mads Slinger skaffet Stianland nok et gull etter en god prestasjon, mens Transnistrianas utøver ikke lyktes helt.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Mads Slinger 1 700
Sølv Flag of Skatval Axel Bye 1 025 –675
Bronse Flag of Transnistriana Ben Reddik Sy Fillen 200 –1 500

30px-Basketball_pictogram.svg.png Basketball Rediger

Basketball ble strøket på grunn av kun ett konkurrerende lag.

Plass Utøver Poeng Diff.
1. plass Flag of Skatval Skatval 109 700

30px-Boxing_pictogram.svg.png Boksing Rediger

Theodor Freis var rundt tre sekunder raskere enn hans Stianlandske konkurrent, og tok Transnistrianas første gull i lekene.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Transnistriana Theodor Freis 50,28
Sølv Stianlands flagg Tor Sterke 54,05 –3,37

30px-Archery_pictogram.svg.png Bueskyting Rediger

Stianlandske Henrik Oteren vant rimelig klart foran Transnistrianas Achmed Sendrus.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Henrik Oteren 14 900
Sølv Flag of Transnistriana Achmed Sendrus 10 800 –4 100
Bronse Flag of Brandenburg Camilla Hegde 42 –14 858

30px-Athletics_pictogram.svg.png Diskos Rediger

Diskos fikk flest deltakere, og Skatvals Gøran Westin vant knapt foran brandenburgske Quinn Virgo.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Flag of Skatval Gøran Westin 60,79
Sølv Flag of Brandenburg Quinn Virgo 59,10 –1,69
Bronse Flag of Artic Islands Charles Throwsham 48,72 –12,07
4. plass Stianlands flagg Tor Tursen 48,07 –12,72
5. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Ilon Järvis 43,24 –17,55
6. plass Flag of Transnistriana Anne Diskova 22,66 –38,13

30px-Football_pictogram.svg.png Fotball Rediger

Ingen resultater førte til at fotball ble ugyldiggjort.

30px-Athletics_pictogram.svg.png Høydehopp Rediger

Høydehopp ble strøket på grunn av for lite deltakelse.

Plass Utøver Meter Diff.
1. plass Stianlands flagg Tor Tursen 2,00

30px-Athletics_pictogram.svg.png Lengdehopp Rediger

Tor Tursen fra Stianland vant med god margin og tok sitt andre gull.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Tursen 7,10
Sølv Fil:Flag of Fartenstein.svg Franz Kabelhorst 6,48 –0,62
Bronse Flag of Transnistriana Hanne Berging 5,70 –1,40

30px-Canoeing_%28slalom%29_pictogram.svg.png Padling Rediger

Conrad Frysk slo Stianlandske Sebastian Leer og sikret Transnistriana sitt andre gull.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Flag of Transnistriana Conrad Frysk 18 514
Sølv Stianlands flagg Sebastian Leer 12 808 –5 706

30px-Equestrian_pictogram.svg.png Ridning Rediger

Den første konkurransen med kun kvinnelige deltakere ble vunnet av Stianlandske Jeanette Zwitter.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Jeanette Zwitter 31,00
Sølv Flag of Skatval Astrid Lund 38,00 +7,00
Bronse Flag of Transnistriana Beate Haus 42,00 +11,00

30px-Shooting_pictogram.svg.png Skyting Rediger

Stianlandske Elisabeth Blink skjøt mye raskere enn resten, og stakk av med gullet.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Elisabeth Blink 37,059
Sølv Flag of Skatval Daniel Nergård 45,927 +8,868
Bronse Flag of Transnistriana Glenn A. Petterson 58,722 +21,663
4. plass Flag of Brandenburg Fergy Martinson 1.04,536 +27,477

30px-Athletics_pictogram.svg.png Sleggekast Rediger

Skatvals utøver kastet slegga veldig langt, og det skilte svært lite mellom andre og tredje plass.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Flag of Skatval Ståle Larsson 793,00
Sølv Stianlands flagg Ruben Kjuttvik 630,00 –163,00
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Arvo Keres 629,00 –164,00
4. plass Flag of Brandenburg Micheal Jockson 439,00 –354,00

30px-Athletics_pictogram.svg.png Spydkast Rediger

Nok en gang vant Tor Tursen og Stianland, men kun med en halv meter foran Mark Spear.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Tursen 57,16
Sølv Flag of Artic Islands Mark Spear 56,67 –0,49
Bronse Flag of Skatval Harald Jabbdal 55,91 –1,25
4. plass Flag of Transnistriana Ludvik Speer 53,17 –3,99

30px-Athletics_pictogram.svg.png Stavsprang Rediger

Stavsprang var en av de fem grenene som måtte strykes på grunn av manglende oppslutning.

Plass Utøver Meter Diff.
1. plass Stianlands flagg Tor Tursen 5,10

30px-Diving_pictogram.svg.png Stup Rediger

Stianland dominerte vannsportene med Cliff Arne Knarvik, som tok to gull av to mulige.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Cliff Arne Knarvik 361,5
Sølv Flag of Skatval Lars Osen 237,8 –123,7
Bronse Flag of Transnistriana Gerard Styping 227,6 –133,9

30px-Swimming_pictogram.svg.png Svømming Rediger

Cliff Arne Knarvik vant også svømming, men det var langt mindre som skilte andre og tredje her.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Cliff Arne Knarvik 39,035
Sølv Flag of Skatval Lars Osen 42,186 –3,151
Bronse Flag of Transnistriana Sybile Strutten 48,643 –9,608

30px-Cycling_%28track%29_pictogram.svg.png Sykling Rediger

Sykling skulle egentlig holdes 19. april, men måtte utsettes til den 29. på grunn av tekniske problemer. Skatvalske Torstein Buhovd slo Stianlands Thorleif Kuvert med knappe to sekunder.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Skatval Torstein Buhovd 38,281
Sølv Stianlands flagg Thorleif Kuvert 40,425 –2,144

30px-Tennis_pictogram.svg.png Tennis Rediger

Tennis fikk nest flest utøvere, som endte med at gullet ble delt for første gang i OL-historien.

Plass Utøver Resultat Diff.
Gull Stianlands flagg Gunnar Stortind 6-0
Fil:Flag of Fartenstein.svg Harry Wulf 6-0
Sølv Flag of Skatval Ole Kaspersen 6-3
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Ervi Laakens 5-4
5. plass Flag of Artic Islands Ann Walter 4-6

30px-Weightlifting_pictogram.svg.png Vektløfting Rediger

Øvelsen ble ugyldiggjort på grunn av kun én fullførende deltaker.

Plass Utøver Poeng Diff.
1. plass Stianlands flagg Tor Sterke 4901

Medaljetabell Rediger

Vertsnasjonen er uthevet.

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Stianlands flagg Stianland 11 5 0 16
2 Flag of Skatval Skatval 3 5 2 10
3 Flag of Transnistriana Transnistriana 2 2 7 11
4 Flag of Brandenburg Brandenburg 1 2 1 4
5 Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein 1 1 0 2
6 Flag of Artic Islands Artic Islands 0 1 1 2
7 Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia 0 0 1 1
Totalt 18 16 12 46

Eksterne lenker Rediger

Denne artikkelen på:

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.