FANDOM


De andre olympiske sommerleker
Steinerburg08
Vertskapsby: Steinerburg
Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein
Deltakende nasjoner: 7
Vignett: Fotball-EM 1988
Lekenes sang: We Are the Champions
Ildtenner: Fil:Flag of Fartenstein.svg Harry Wulf
Kringkastning: NNFM i Nova Norway

De andre olympiske sommerleker ble avholdt i Steinerburg, Fartenstein mellom 3. og 22. september 2008.

Høydepunkter Rediger

  • 25. mars 2008: Steinerburg lanserer sitt kandidatur til å arrangere De andre olympiske sommerleker.
  • 28. april: Steinerburg blir tildelt De andre olympiske sommerleker etter en jevn avstemning mot Grado, Transnistriana.
  • 12. august: Den olympiske komiteen i Fartenstein lanserer utkastet for OL-programmet.
  • 15. august: Tautrekking blir gitt status som prøvegren under lekene av NNOC.
  • 3. september: En kort innvielsestale av Fører Leif Dassman åpner lekene.
  • 21. september: Stianland vinner lekene etter å ha tatt medaljer i alle øvelsene, med totalt 10 gull, 11 sølv og 1 bronse.

Kalender Rediger

September  3.   4.   5.   6.   7.   8.   9.  10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22.
Seremonier
20px-Athletics_pictogram.svg.png 100 m sprint  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png 110 m hekk  • 
20px-Badminton_pictogram.svg.png Badminton  • 
20px-Baseball_pictogram.svg.png Baseball  • 
20px-Basketball_pictogram.svg.png Basketball  • 
20px-Boxing_pictogram.svg.png Boksing  • 
20px-Archery_pictogram.svg.png Bueskyting  •   • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Diskos  • 
20px-Football_pictogram.svg.png Fotball  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Høydehopp  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Lengdehopp  • 
20px-Canoeing_%28slalom%29_pictogram.svg.png Padling  • 
20px-Equestrian_pictogram.svg.png Ridning  • 
20px-Shooting_pictogram.svg.png Skyting  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Sleggekast  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Spydkast  • 
20px-Athletics_pictogram.svg.png Stavsprang  • 
20px-Diving_pictogram.svg.png Stup  • 
20px-Swimming_pictogram.svg.png Svømming  • 
20px-Cycling_%28track%29_pictogram.svg.png Sykling  • 
20px-Tug_of_war_pictogram.svg.png Tautrekking  • 
20px-Tennis_pictogram.svg.png Tennis  • 
20px-Weightlifting_pictogram.svg.png Vektløfting  • 
September 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22.

Resultater Rediger

30px-Athletics_pictogram.svg.png 100 m sprint Rediger

Nova Norways raskeste mann ble Anke Pötzel (FAR), like før forrige mester, Tor Tursen (STL).

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Fil:Flag of Fartenstein.svg Anke Pötzel 11,39
Sølv Stianlands flagg Tor Tursen 11,55 +0,16
Bronse Transnistrianas flagg Ferdafest Springi 12,34 +0,95
4. plass Flag of Skatval Karsten Mortensen 14,27 +2,88

30px-Athletics_pictogram.svg.png 110 m hekk Rediger

Tor Tursen (STL) tok revansje for andreplassen i 100 meter sprint, og tok gull i 110 meter hekk.

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Tursen 13,95
Sølv Flag of Hiiumaa-Estonia Bardani Savalji 16,32 +2,37
Bronse Flag of Skatval Eirik Vangen 28,52 +14,57
4. plass Transnistrianas flagg Ferdafest Springi 29,95 +16,00

30px-Badminton_pictogram.svg.png Badminton Rediger

Jonas Pettersen (STL) vant badminton for andre gang, foran Åge Johannesen (SKT) på andreplass.

Plass Utøver Resultat Diff.
Gull Stianlands flagg Jonas Pettersen 21–5
Sølv Flag of Skatval Åge Johannesen 18–8
Bronse Transnistrianas flagg Ulf Vikstedt 8–21
4. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Valdis Klaks 7–22
5. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Dieter Buseman 5–24

30px-Baseball_pictogram.svg.png Baseball Rediger

Baseball var denne gang en lagøvelse for første gang, og Stianlands landslag i baseball vant foran lagene til Skatval og Fartenstein.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Stianland 1 800
Sølv Flag of Skatval Skatval 1 675 –125
Bronse Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein 1 500 –300
4. plass Flag of Artic Islands Artic Islands 1 025 –775

30px-Basketball_pictogram.svg.png Basketball Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Flag of Skatval Skatval 115 900
Sølv Stianlands flagg Stianland 94 600 –21 300

30px-Boxing_pictogram.svg.png Boksing Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Fil:Flag of Fartenstein.svg Ernst Kleise 47,31
Sølv Stianlands flagg Petrus Movik 49,04 +1,33
Bronse Transnistrianas flagg Theodor Freis 52,15 +4,44
4. plass Flag of Skatval Asbjørn Brutus 53,06 +5,35
5. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Hirvijo Erteles 55,48 +8,17

30px-Archery_pictogram.svg.png Bueskyting Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Henrik Oteren 17 300
Sølv Flag of Skatval Anette Kleiva 15 000 –2 300
Bronse Fil:Flag of Fartenstein.svg Friedrich Bauen 13 800 –3 500

30px-Athletics_pictogram.svg.png Diskos Rediger

Gøran Westin (SKT) ble olympisk mester i diskos for andre gang.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Flag of Skatval Gøran Westin 58,71
Sølv Stianlands flagg Tor Tursen 55,63 –3,08
Bronse Transnistrianas flagg Alfred Ullheim 51,08 –7,63
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Reinke Snitzel 44,62 –14,09
5. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Illo Keetrillo 39,64 –19,07

30px-Football_pictogram.svg.png Fotball Rediger

Det ble spilt én fotballkamp, og den vant Stianland mot Skatval.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Stianland 307 210
Sølv Flag of Skatval Skatval 104 820 –202 390

30px-Athletics_pictogram.svg.png Lengdehopp Rediger

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Transnistrianas flagg Hanne Berging 7,18
Sølv Stianlands flagg Tor Tursen 6,42 –0,76
Bronse Flag of Artic Islands Willy Anderson 4,63 –2,55

30px-Athletics_pictogram.svg.png Høydehopp Rediger

I en svært jevn konkurranse vant Tor Tursen (STL), og satte ny olympisk rekord.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Tursen 2,10
Sølv Flag of Hiiumaa-Estonia Bardani Savalji 2,00 –0,10
Flag of Skatval Eirik Vangen 2,00 –0,10
Bronse Fil:Flag of Fartenstein.svg Reinke Snitzel 1,50 –0,60

30px-Canoeing_%28slalom%29_pictogram.svg.png Padling Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Transnistrianas flagg Conrad Frysk 22 660
Sølv Stianlands flagg Sebastian Leer 18 990 –3 670

30px-Equestrian_pictogram.svg.png Ridning Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Jeanette Zwitter 0,26
Sølv Flag of Skatval Astrid Lund 0,33 –0,07
Bronse Fil:Flag of Fartenstein.svg Marianne Hirsch 0,35 –0,09
4. plass Transnistrianas flagg Beate Haus 1,23 –0,57

30px-Shooting_pictogram.svg.png Skyting Rediger

Tidligere olympisk mester, Elisabeth Blink (STL), ble akkurat slått av Hiltaji Undrado (HIE).

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Hiiumaa-Estonia Hiltaji Undrado 22,152
Sølv Stianlands flagg Elisabeth Blink 23,524 +1,372
Bronse Transnistrianas flagg Glenn Anda Pettersen 37,390 +15,238
4. plass Flag of Skatval Daniel Nergård 46,005 +23,853

30px-Athletics_pictogram.svg.png Sleggekast Rediger

Ståle Larsson fortsatte Skatvals dominans i sleggekast, men klarte ikke å sette ny olympisk rekord.

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Flag of Skatval Ståle Larsson 787
Sølv Stianlands flagg Ruben Kjuttvik 684 –103
Bronse Flag of Hiiumaa-Estonia Arvo Keres 628 –159
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Osse Walder 534 –253
5. plass Flag of Artic Islands Willy Anderson 437 –350

30px-Athletics_pictogram.svg.png Spydkast Rediger

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Flag of Pestroika (2008-) Boris Krusutnov 69,11
Sølv Flag of Skatval Harald Jabbdal 64,41 –4,70
Bronse Stianlands flagg Tor Tursen 62,35 –6,76
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Reinke Snitzel 59,02 –10,09
5. plass Transnistrianas flagg Per Adolf Boheim 56,18 –12,93

30px-Athletics_pictogram.svg.png Stavsprang Rediger

Plass Utøver Meter Diff.
Gull Transnistrianas flagg Sylfest Lom 6,00
Sølv Stianlands flagg Tor Tursen 5,20 –0,80
Bronse Flag of Skatval Eirik Vangen 4,80 –1,20
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Reinke Snitzel 4,60 –1,40

30px-Diving_pictogram.svg.png Stup Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Cliff Arne Knarvik 390,6
Sølv Flag of Hiiumaa-Estonia Trakti Hoppi 340,7 –49,9
Bronse Flag of Pestroika (2008-) Andrej Lurov 317,4 –73,2
4. plass Flag of Skatval Lars Osen 292,9 –97,7
5. plass Transnistrianas flagg Elisabet Norbøn 290,8 –99,8

30px-Swimming_pictogram.svg.png Svømming Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Flag of Pestroika (2008-) Pieter Molotov 29,428
Sølv Stianlands flagg Jens Traktsund 32,517 –3,089
Bronse Transnistrianas flagg Elisabet Norbøn 47,671 –18,243

30px-Cycling_%28track%29_pictogram.svg.png Sykling Rediger

Plass Utøver Tid Diff.
Gull Stianlands flagg Thorstein Kuvért 38,094
Sølv Flag of Skatval Ulrik Gjermundhaug 39,372 –1,278
Bronse Transnistrianas flagg Sylfest Lom 45,892 –7,798

30px-Tug_of_war_pictogram.svg.png Tautrekking Rediger

Plass Utøver Poeng Diff.
1. plass Transnistrianas flagg Transnistriana 3 090
2. plass Flag of Skatval Skatval 3 080 –10
3. plass Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia 2 960 –130
4. plass Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein 2 950 –140

30px-Tennis_pictogram.svg.png Tennis Rediger

Etter et tredelt gull i tennis, ble det bestemt at tennis skulle bli strøket fra det olympiske programmet for neste sommer-OL.

Plass Utøver Resultat Diff.
Gull Fil:Flag of Fartenstein.svg Harry Wulf 6-0
Flag of Skatval Ole Kaspersen 6-0
Stianlands flagg Gunnar Stortind 6-0

30px-Weightlifting_pictogram.svg.png Vektløfting Rediger

Tor Sterke (STL) tok olympisk gull for andre gang i vektløfting.

Plass Utøver Poeng Diff.
Gull Stianlands flagg Tor Sterke 6 299
Sølv Fil:Flag of Fartenstein.svg Jürg Martens 4 431 –1 868
Bronse Flag of Artic Islands Chilly Blue 1 349 –4 950

Medaljetabell Rediger

Vertsnasjonen er uthevet.

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Stianlands flagg Stianland 11 10 1 22
2 Flag of Skatval Skatval 4 8 2 14
3 Fil:Flag of Fartenstein.svg Fartenstein 3 1 4 8
4 Transnistrianas flagg Transnistriana 3 0 7 10
5 Flag of Pestroika (2008-) Pestroika 2 0 1 3
6 Flag of Hiiumaa-Estonia Hiiumaa-Estonia 0 3 1 4
7 Flag of Artic Islands Artic Islands 0 0 2 2
Totalt 23 22 18 63

Eksterne lenker Rediger

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.